Awards


AOCS congratulates each of the 2018-2019 award recipients!

M Boyer

AOCS Award of Merit

Michael J. Boyer
AWTMS, USA

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

M.Collison

AOCS Award of Merit

Mark W. Collison
Archer Daniels Midland Company, USA

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

A.Kuksis.

AOCS Award of Merit

Arnis Kuksis
University of Toronto, Canada

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

Richard D. Ashb

AOCS Fellow Award

Richard D. Ashby
USDA, ARS, Eastern Regional Research Center, USA

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

C.Byrdwell

AOCS Fellow Award

Wm. Craig Byrdwell
USDA, ARS, Beltsville Human Nutrition Research Center, USA

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

M.Hojilla_Evangelista

AOCS Fellow Award

Mila P. Hojilla-Evangelista
USDA, ARS, National Center for Agricultural Utilization Research, USA

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

E.Murphy

AOCS Fellow Award

Eric J. Murphy
University of North Dakota, USA

Presented
Sunday, May 5
4-5:30 p.m.
Ferrara Theatre

C.Akoh

Alton E. Bailey Award

Casimir C. Akoh
University of Georgia, USA

Lecture: BIO 2
Tuesday, May 7
Room 101

X.Xu

Stephen S. Chang Award

Xuebing Xu
Wilmar Global Research and Development Center, China

Lecture: PHO 2
Tuesday, May 7
Room 106

R.Hartel

Supelco AOCS Research Award

Richard W. Hartel
University of Wisconsin-Madison, USA

Lecture: EAT 4
Wednesday, May 8
Room 222

G.Zhang

AOCS Young Scientist Research Award

Guodong Zhang
University of Massachusetts-Amherst, USA

Lecture: H&N 4
Wednesday, May 8
Room 221

NISSHIN

AOCS Corporate Achievement Award

The Nisshin OilliO Group, Ltd.

Lecture: BIO 1
Monday, May 6
Room 101

W.Ness

Schroepfer Medal

William David Nes
Texas Tech University, USA

Lecture: FS 9
Monday, May 6
Room 100

L.Mondello

Herbert J. Dutton Award

Luigi Mondello
University of Messina, Italy

Lecture: ANA Luncheon
Monday, May 6
Room 240

N.Liang

Analytical Division Student Award

Nuanyi Liang
University of Alberta, Canada

Lecture: ANA 2a
Tuesday, May 7
Room 100

R.Weselake

Ching Hou Biotechnology Award

Randall J. Weselake
University of Alberta, Canada

Lecture: BIO 3
Tuesday, May 7
Room 101

L.Chen

Biotechnology Division Student Award 1st place

Liping Chen
Hokkadio University, Japan

Lecture: BIO 2
Tuesday, May 7
Room 101

A.Sancheti

Biotechnology Division Student Award 1st place

Ashwin Sancheti
University of Akron, USA

Lecture: BIO 1.2a/PRO 1a
Monday, May 6
Room 104

S.Zhang

Biotechnology Division Student Award 2nd place

Siyu Zhang
University of Georgia, USA

Lecture: BIO 4
Wednesday, May 8
Room 101

S.Martini

Timothy L. Mounts Award

Silvana Martini
Utah State University, USA

Lecture: EAT 2
Tuesday, May 7
Room 222

G.Mazzanti

Edible Applications Technology Division
Outstanding Achievement Award

Gianfranco Mazzanti
Dalhousie University, Canada

Lecture: EAT 2
Tuesday, May 7
Room 222

B.Zheng

Edible Applications Technology Division Student Award

Bingjing Zheng
University of Massachusetts-Amherst, USA

Poster: EAT-P
Monday, May 6
Hall 1

D.Klurfeld

Ralph Holman Lifetime Achievement Award

David M. Klurfeld
USDA-ARS, Human Nutrition, USA

Lecture: H&N 4
Wednesday, May 8
Room 221

J.Miklavcic

Health and Nutrition Division New Investigator Research Award

John J. Miklavcic
Chapman University, USA

Lecture: H&N 1
Monday, May 6
Room 221

W.Wang

Health and Nutrition Division Student Award

Weicang Wang
University of Massachusetts-Amherst, USA

Lecture: H&N 4
Wednesday, May 8
Room 221

E.Cochran

ACI/NBB Glycerine Innovation Award

Eric W. Cochran
Iowa State University, USA

Lecture: IOP 2
Tuesday, May 7
Room 102

C.Williams

ACI/NBB Glycerine Innovation Award

R. Christopher Williams
Iowa State University, USA

Lecture: IOP 2
Tuesday, May 7
Room 102

M.Lamm

Industrial Oil Products Division Student Award

Meghan E. Lamm
University of South Carolina, USA

Lecture: BIO 1.1/IOP 1
Monday, May 6
Room 102

Z.Cooper

Phospholipid Division Student Award

Zachary A. Cooper
Utah State University, USA

Recognition: Poster: PHO-P
Tuesday, May 7
Hall 1

J.Willits

Processing Division Distinguished Service Award

James E. Willits
Willits Fat & Oils Consulting, LLC, USA

Recognition: PRO Luncheon
Tuesday, May 7
Room 232

P.Sharko

Surfactants and Detergents Division Distinguished Service Award

Paul T. Sharko
Shell Global Solutions Inc., USA

Recognition: S&D Luncheon
Tuesday, May 7
Room 230/231

L.Shi

Manuchehr (Manny) Eijadi Award

Longkai Shi
Jiangnan University, China

Lecture: LOQ 3b
Tuesday, May 7
Room 103

S.Anankanbil

Honored Student Award

Sampson Anankanbil
Aarhus University, Denmark

Lecture: BIO 4
Wednesday, May 8
Room 101

H.Fan

Honored Student Award

Hongbing Fan
University of Alberta, Canada

Lecture: PCP 2a
Tuesday, May 7
Room 220

A.Giacomozzi

Honored Student Award

Anabella S. Giacomozzi
Universidad Nacional del Sur, Argentina

Poster: EAT-P
Monday, May 6
Hall 1

L.Shi

Honored Student Award

Longkai Shi
Jiangnan University, China

Lecture: LOQ 3b
Tuesday, May 7
Room 103

W.Wang

Honored Student Award

Weicang Wang
University of Massachusetts-Amherst, USA

Lecture: H&N 4
Wednesday, May 8
Room 221

M.Xu

Honored Student Award

Minwei Xu
North Dakota State University, USA

Lecture: LOQ 4a
Wednesday, May 8
Room 103

J.Yang

Honored Student Award

Junsi Yang
University of Nebraska-Lincoln, USA

Lecture: EAT 2
Tuesday, May 7
Room 222

S.Anankanbil

Peter and Clare Kalustian Award

Sampson Anankanbil
Aarhus University, Denmark

Lecture: BIO 4
Wednesday, May 8
Room 101

S.Willett

Hans Kaunitz Award

Sarah A. Willett
University of Georgia, USA

Lecture: EAT 1
Monday, May 6
Room 222

M.Newell

Lipid Chemistry and Nutrition Award

Marnie Newell
University of Alberta, Canada

Lecture: PHO 1
Monday, May 6
Room 106

R.Zhang

Lipid Processing and Biotechnology Award

Ruojie Zhang
University of Massachusetts-Amherst, USA

Lecture: BIO 4
Wednesday, May 8
Room 101

M.Lamm

Ralph H. Potts Memorial Fellowship

Meghan E. Lamm
University of South Carolina, USA

Lecture: BIO 1.1/IOP 1
Monday, May 6
Room 102

Z.Zhang

Thomas H. Smouse Memorial Fellowship

Zipei Zhang
University of Massachusetts-Amherst, USA

Lecture: EAT 1.1/H&N 1.1
Monday, May 6
Room 223

Best Paper Awards

American Cleaning Institute (ACI) Distinguished Paper Award

New Interfacial Rheology Characteristics Measured using a Spinning‐Drop Rheometer at the Optimum Formulation of a Simple Surfactant–Oil–Water System (JSD 21(5):611-623).
Ronald Marquez, Ana M. Forgiarini, Jesús Fernández, Dominique Langevin and Jean‐Louis Salager
Recognition: S&D Luncheon | Tuesday, May 7 | Room 230/231

Archer Daniels Midland (ADM) Award for Best Paper in Protein and Co-Products Chemistry/Nutrition Category

Stability and Bioavailability of Curcumin in Mixed Sodium Caseinate and Pea Protein Isolate Nanoemulsions (JAOCS 95(8):1013-1026).
Manispuritha Yerramilli, Natalie Longmore and Supratim Ghosh
Recognition: PCP Dinner | Tuesday, May 7 | Mango Peruvian

Archer Daniels Midland (ADM) Award for Best Paper in Protein and Co-Products Engineering/Technology Category

Changes in Corn Protein Content During Storage and Their Relationship with Dry Grind Ethanol Production (JAOCS 95(8):923-932).
Divya Ramchandran, Mila P. Hojilla‐Evangelista, Stephen P. Moose, Kent D. Rausch, Mike E. Tumbleson and Vijay Singh
Recognition: PCP Dinner | Tuesday, May 7 | Mango Peruvian

Edwin N. Frankel Award for Best Paper in Lipid Oxidation and Quality

Iron‐Catalyzed Reaction of γ‐Tocopherol with Methyl Linoleate Hydroperoxides in Solutions (JAOCS 95(3):361-369).
Ryo Yamauchi, Tomomi Kinoshita and Satoshi Iwamoto
Recognition: LOQ Dinner | Tuesday, May 7 | Lucas Park Grille

Phospholipid Best Paper Award

New Phenophospholipids Equipped with Multi-functionalities: Regiospecific Synthesis and Characterization (Journal of Colloid and Interface Science 523(2018):169-178).
Sampson Anankanbil, Bianca Pérez, Chiranjib Banerjee and Zheng Guo
Lecture: PHO Dinner | Monday, May 6 | Room 360